W języku angielskim mamy takie ciekawe słówko jak humblebrag, składające się ze słów humble – skromny, pokorny; oraz to brag – chwalić się ???? Moglibyśmy przetłumaczyć to wyrażenie jako ukrytą przechwałkę, fałszywą samokrytykę czy skromnoszpan, posługując się nowomową ????
A czym jest humblebrag? To określenie na udawanie skromności, niezdarności, aby tak naprawdę pochwalić się swoimi osiągnięciami i wzbudzić w innych osobach zachwyt bądź zazdrość ????
Świat Instagrama, Facebooka i TikToka jest doskonałym miejscem na humblebragging ⚡
Treści dietetyczne i związane z cielesnością jakie możecie uznać za humblebrag, to np.:
➡ zdjęcie wystawnego śniadania na tle luksusowego apartamentu z podpisem: Znowu na diecie… A można było wcześniej pomyśleć o zrzucaniu kilogramów do plażowej sylwetki!
➡ wstawianie zdjęcia w pozie uwydatniającej maksymalną atrakcyjność fotografowanej osoby z rzekomą krytyką: Dziś dzień w leginsach. Pora zaakceptować swoje boczki!
➡ chwalenie się osiągnięciami sportowymi pod przykrywką niezadowolenia z siebie, np. Ech, powolny powrót do formy po tygodniu przerwy od treningów! Dziś tylko 10 km przebieżki…
Humblebrag może wzbudzać zazdrość czy zachwyt, ale niektórzy są zdania, że złości bardziej niż jawne przechwałki. Prawdopodobnie lepiej nam się słucha/czyta, gdy ktoś wyraża jawną radość i dumę z powodu swojego sukcesu niż gdy otrzymujemy sprzeczny komunikat ????
Przy tendencjach do zaburzeń odżywiania łatwo jednak dać się złapać w pułapkę myślenia o tym, że jest się nie dość doskonałym, nie dość szybkim, nie dość ładnym, skoro inni wstawiają TAKIE zdjęcia, TAKIE posty, a dążą do JESZCZE lepszych rezultatów! ????‍♀️
Spotkaliście się z ukrytymi przechwałkami? A może sami je nieświadomie stosowaliście ????? Dajcie znać w komentarzach ????

Udostępnij: