Psychodietetyka

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę z zakresu żywienia i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Oparta jest na holistycznym podejściu wobec zdrowia. Celem oddziaływań psychodietetycznych jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, poprawa samopoczucia, zdrowia i wyglądu.
green salad on wood table top view
Ketogenic diet dinner

Czy konsultacja psychodietetyczna przeznaczona jest dla mnie?

Według badań Amerykańskiego Instytutu Zdrowia aż 90-95% osób po dietach odchudzających odzyskuje od 1/3 do 2/3 utraconych kilogramów w przeciągu roku, a w ciągu 5 lat wraca do swojej masy ciała sprzed okresu odchudzania! Co raz większe znaczenie przypisuje się oddziaływaniom psychologicznym w procesie dbania o zdrowie fizyczne i redukcję masy ciała.
Sama dieta może okazać się niewystarczająca do długotrwałego efektu. Współpraca psychodietetyczna to coś dla Ciebie, jeśli:

Jak wygląda współpraca?

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w stosunku do tradycyjnej konsultacji dietetycznej poszerzona jest o analizę psychologicznych aspektów aktualnych trudności żywieniowych. Ponieważ celem psychodietetycznej współpracy nie jest idealny jadłospis, mniej  skupiamy się na dokładnym wywiadzie żywieniowym. Większe znaczenie ma zrozumienie Twoich trudności w utrzymaniu prawidłowej relacji z jedzeniem oraz wspólne budowanie planu współpracy. Może potrzebujesz psychodietetyka, który pomoże Tobie w stopniowym zbudowaniu nawyków żywieniowych, udzieli konkretnych wskazówek, zapewniając jednocześnie swobodę wyboru? A może kompulsywnie się objadasz i większe znaczenie będzie miała praca nad uelastycznieniem przekonań (w tym żywieniowych) oraz nauka regulacji emocji. O tym wspólnie decydujemy w tracie konsultacji.

Czas trwania pierwszej wizyty to 60 minut.

Female nutritionist with laptop gives consultation to patient indoors in the office
Nutritionist with female patient

Kolejne wizyty i czas trwania współpracy

Kolejne wizyty odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie i uwzględniają: wsparcie psychologiczne podczas całego procesu zmiany nawyków żywieniowych, ocenę postępów, bieżącą modyfikację zaleceń, edukację żywieniową i psychoedukację na temat sfery emocjonalnej i poznawczej związanej z jedzeniem, opcjonalnie również analizę składu ciała.  Czas trwania całej współpracy ustalany jest indywidualnie. Czas trwania pojedynczej sesji psychodietetycznej to 50 minut.

Przykładowe posty z kategorii Psychodietetyka