Czy zaburzona relacja z jedzeniem to zawsze zaburzenia odżywiania ❓Czy można potraktować tę kwestię kategorialnie: albo ma się zaburzenia odżywiania albo zdrową relację z jedzeniem❓ I wreszcie, czy zaburzone jedzenie i zaburzenia odżywiania to to samo❓
👉Zaburzenia odżywiania cechują się dużą sztywnością. Rozpatrujemy je w kategorii zespołu objawów, o których pisałam w jednych z wcześniejszych postów. Zaburzenia odżywiania należą do chorób psychicznych, i są to m.in.: jadłowstręt psychiczny (anoreksja), żarłoczność psychiczna (bulimia), kompulsywne objadanie się (BED), zespół nocnego jedzenia, ortoreksja, PICA, ARFID.
👉Gdybyśmy spróbowali wyobrazić sobie relację z jedzeniem jako kontinuum, zaburzenia odżywiania byłyby na jednym jego krańcu, a zdrowa relacja z jedzeniem na drugim. Po środku zaś umieścilibyśmy tak zwane zaburzone odżywianie.
👉Zaburzone odżywianie to m.in. jedzenie pod wpływem emocji, stosowanie różnego rodzaju restrykcyjnych diet (w tym “oczyszczanie” organizmu, głodówki, niepotrzebne eliminacje produktów spożywczych), negatywny obraz własnego ciała, jedzenie nieuważne, niezwiązane z sygnałami głodu i sytości.
👉 Zaburzone odżywianie nie jest jednak w swoich objawach tak mocno nasilone jak zaburzenia odżywiania.
👉 Zaburzone odżywianie może, ale nie musi doprowadzić do zaburzeń odżywiania.

Udostępnij: